Quantcast

Best of the Best: 2018 Results

Education

===


Best Child Care Provider

Winner: St. John the Baptist Catholic School - Savage, MN

Finalists:

Children of Tomorrow Learning Centers - Chanhassen, MN
East Creek Child Care - Chaska, MN
Faithful Beginnings at Guardian Angels - Chaska, MN

Faithful Beginnings Preschool - St. Michael Catholic School - Prior Lake, MN
Jonathan Montessori House of Children Inc - Chaska, MN
Next Steps Learning Center - Chaska, MN
Preschool Place - Chaska, MN
St. Andrew Early Learning - Eden Prairie, MN

St. John the Baptist Catholic Montessori School - Excelsior, MN
St. John the Baptist Catholic School - Savage, MN
St. John's Lutheran School Time to Grow - Chaska, MN
St. Paul's Little Saints Early Childhood Center - Prior Lake, MN



Best Elementary School

Winner: St. John the Baptist Catholic School - Savage, MN

Finalists:

Chanhassen Elementary - Chanhassen, MN
Clover Ridge Elementary - Chaska, MN

Cologne Academy - Cologne, MN

Guardian Angels Catholic School - Chaska, MN
St. Boni Education Center - St Bonifacius, MN
St. John the Baptist Catholic Montessori School - Excelsior, MN
St. John the Baptist Catholic School - Savage, MN
St. John the Baptist Catholic School - Jordan, MN
St. Michael's Catholic School - Prior Lake, MN
St. Paul's Lutheran School - Prior Lake, MN



Best High School

Winner: SouthWest Metro High School -  Chaska, MN

Finalists:

Chanhassen High School - Chanhassen, MN

Chaska High School - Chaska, MN

Eden Prairie High School - Eden Prairie, MN

Holy Family Catholic High School - Victoria, MN

Jordan High School - Jordan, MN

PiM Arts High School - Eden Prairie, MN

SouthWest Metro High School -  Chaska, MN


Best Middle School

Winner: St. John the Baptist Catholic School - Savage, MN

Finalists:

Chaska Middle School West - Chaska, MN

Cologne Academy - Cologne, MN

Eagle Ridge Academy - Minnetonka, MN

Guardian Angels Catholic School - Chaska, MN
Jordan Middle School - Jordan, MN
River Valley Education Center (SouthWest Metro Intermediate District 288) - Jordan, MN
Shakopee West Middle School - Shakopee, MN

St. John the Baptist Catholic Montessori School - Excelsior, MN
St. John the Baptist Catholic School - Savage, MN

St. John's Lutheran School - Chaska, MN
St. Michael's Catholic School - Prior Lake, MN

 


Best Dance Studio

Winner: Metropolitan Dance Alliance - Shakopee, MN

Finalists:
Bauer Fine Arts Academy - Jordan, MN
Center Stage Dance Studio - Prior Lake, MN
Chaska School of Dance - Chaska, MN

Dance Arts Centre - Chanhassen, MN

Metropolitan Dance Alliance - Shakopee, MN

Prairie School of Dance - Eden Prairie, MN
Premiere Dance Academy - Prior Lake, MN
River Valley Dance Academy Chaska - Chaska, MN
Shana's Dance Studio - Savage, MN
The Dance Warehouse - Chanhassen, MN
Waconia Dance Company -Waconia, MN


Food and Drink

===


Best Burger

Winner: Hamburger - Lions Tap - Eden Prairie, MN

 

Finalists:

Bacon Cheeseburger - Floyd's Bar & Grill - Victoria, MN

Build-your-own-burger - Gold Nugget Tavern & Grille - Excelsior, MN

French Onion Burger - The Noble Lion - Victoria, MN

Hamburger - Lions Tap - Eden Prairie, MN

Juicy Lucy - Buffalo Tap & Grill - Savage, MN

Kansas City Burger - Houlihan's - Chanhassen, MN

PB & Bacon Lucy - Crooked Pint Ale House - Chaska, MN

Rory Burger - Clancy's Bar & Pizza Parlor - Jordan, MN

Smokey Southwest - Tommy's Malt Shop - Chaska, MN

Whole Herd Burger - Billy G's Food and Beverage - Savage, MN

Best French Fries

Winner: French Fries - Lions Tap - Eden Prairie, MN

Finalists:

Belgian Frites - The Noble Lion - Victoria, MN

Five Guys Style Fries - Five Guys - Eden Prairie, MN

Five Guys Style Fries - Five Guys - Shakopee, MN

French Fries - Lions Tap - Eden Prairie, MN

Fries - Coalition - Excelsior, MN

Fries - The Suburban - Excelsior, MN

House Fries - Tommy's Malt Shop - Chaska, MN

Regular Fries - Billy G's Food and Beverage - Savage, MN

Sweet Potato Fries - Hazellewood Grill and Tap Room - Excelsior, MN

Sweet Potato Fries - Smashburger - Shakopee, MN

Waffle Fries - Maynards - Excelsior, MN


Best Local Craft Beer from SW Metro

Winner: Roets Sour - Roets Jordan Brewery Company - Jordan, MN

Finalists:

Blood Orange Traitor IPA - Badger Hill Brewing Company - Shakopee, MN

Cacao Porter - ENKI Brewing Company - Victoria, MN

Chocolate Peanut Butter Porter - Waconia Brewing Company - Waconia, MN

Foundation Stout - Badger Hill Brewing Company - Shakopee, MN

Holmes Landing - Shakopee Brewhall - Shakopee, MN

No Trace IPA - Unmapped Brewing Company - Excelsior, MN

Roets Sour - Roets Jordan Brewery Company - Jordan, MN

Tail Feather IPA - ENKI Brewing Company - Victoria, MN

Topo Wit - Unmapped Brewing Company - Excelsior, MN

Traitor IPA - Badger Hill Brewing Company - Shakopee, MN



Best Sandwich

Winner: Turkey Focaccia - Zuppa Cucina - Shakopee, MN

Finalists:
Avo Sprouts Club Sandwich - Floyd's Bar & Grill - Victoria, MN

Beer Cheese Chicken Sandwich - Crooked Pint Ale House - Chaska, MN

Chester's Turkey Avocado - Tavern 4&5 - Eden Prairie, MN

Filet Steak Sandwich - Hazellewood Grill and Tap Room - Excelsior, MN

Honey Glazed Grilled Cheese - Tommy's Malt Shop - Chaska, MN

Patty Melt - Gold Nugget Tavern & Grille - Minnetonka, MN

Reuben - Turtle's Bar and Grill - Shakopee, MN

Roast Beef - School of the Wise - Victoria, MN

Rodeo Burger - Billy G's Food and Beverage - Savage, MN

Turkey Focaccia - Zuppa Cucina - Shakopee, MN

Turkey Sandwich with Gravy - Cy's Bar and Grill - Chaska, MN

 

Best Specialty Pizza (kind or type)

Winner: Margarita - Punch Pizza - Eden Prairie, MN

Finalists:

BBQ Chicken - School of the Wise - Victoria,MN

BLT Pizza - Tavern 4&5 - Eden Prairie, MN

Deep! Deep! Dish - Little Caesars - Chaska, MN

Grandma & Grandpa - Detello's Pizza and Pasta - Eden Prairie, MN

Hawaiian - Marco's Pizza - Shakopee, MN

Margarita - Olive’s Fresh Pizza Bar - Excelsior, MN

Margarita - Punch Pizza - Eden Prairie, MN

Sausage - Detello's Pizza & Pasta - Chaska, MN

Sausage Pizza - Clancy's Bar & Pizza Parlor - Jordan,MN

The Matty-Matt - Detello's Pizza and Pasta - Eden Prairie, MN


Best Taco

Winner: 

Steak Taco - Taco Loco - Shakopee, MN

 

Finalists:
Al Pastor Tacos - Bravis Modern Street Food - Shakopee, MN

Beef Taco - Taco Loco - Shakopee, MN

Carne Asada Tacos - Bravis Modern Street Food - Shakopee, MN

Carnitas Tacos - Patron Mexican Bar & Grill - Chaska, MN

Fish Taco - Houlihan's - Chanhassen, MN

Fish Tacos - Pablo's Mexican Restaurant - Shakopee, MN

Lobster Taco - Billy G's Food and Beverage - Savage, MN

Shrimp Tacos - Crooked Pint Ale House - Chaska, MN

Shrimp Tacos - Pablo's Mexican Restaurant - Shakopee, MN

Steak Taco - Taco Loco - Shakopee, MN

Walleye Tacos - Lago Tacos - Excelsior, MN

 

Best Bakery

Winner: Eileen's Colossal Cookies - Prior Lake, MN

Finalists:

Edelweiss Bakery - Prior Lake, MN

Eileen's Colossal Cookies - Prior Lake, MN

Great Harvest Bread Company - Minnetonka, MN
Lau's Czech Bakery - New Prague, MN
Nothing Bundt Cakes - Eden Prairie, MN

Paragon Bakery - Chanhassen, MN

People's Organic - Minnetonka, MN

Red Bench Bakery - Chaska, MN

Ruby's Roost Bakery & Coffee - Victoria, MN

Smallcakes Cupcakery and Creamery -Savage, MN

 


Best Bar/Bar Restaurant

Winner: Floyd's Bar & Grill - Victoria, MN

Finalists:
Billy G's Food and Beverage - Savage, MN

Clancy's Bar & Pizza Parlor - Jordan, MN
Cuzzy's Brick House - Chaska, MN

Cy's Bar and Grill - Chaska, MN

Floyd's Bar & Grill - Victoria, MN

Houlihan's - Chanhassen, MN

O'Brien's Public House - Shakopee, MN

Pablo's Mexican Restaurant - Shakopee, MN

Tavern 4&5 - Eden Prairie, MN

The Noble Lion - Victoria, MN

 

Best Breakfast

Winner: Wampach's Restaurant - Shakopee, MN

Finalists:
American Legion - Chanhassen, MN

Billy G's Food and Beverage - Savage, MN

Feed Mill Restaurant - Jordan, MN

Hazellewood Grill and Tap Room - Excelsior, MN

Pangea Cafe - Waconia, MN

School of the Wise - Victoria, MN

The Original Pancake House - Eden Prairie, MN

The Original Pancake House - Minnetonka, MN

Wampach's Restaurant - Shakopee, MN

Windmill Cafe - Savage, MN


Best Brewery, Taphouse, or Distillery

Winner: Roets Jordan Brewery Company - Jordan, MN

Finalists:
Badger Hill Brewing Company - Shakopee, MN

Boathouse Brothers Brewing Company - Prior Lake, MN

ENKI Brewing Company - Victoria, MN

Excelsior Brewing Company - Excelsior, MN

J. Carver Distillery - Waconia, MN

Roets Jordan Brewery Company - Jordan, MN

Shakopee Brewhall - Shakopee, MN

u4ic Brewing, Inc. - Belle Plaine, MN

Unmapped Brewing Company - Minnetonka, MN

Waconia Brewing Company - Waconia, MN

 

Best Chinese

Winner: D. Fongs Chinese Cuisine - Savage, MN

Finalists:
China Pagoda Restaurant - Chaska, MN

D. Fongs Chinese Cuisine - Savage, MN

Empire Wok - Jordan, MN

Far East Restaurant - Shakopee, MN

Fong's Restaurant & Bar - Prior Lake, MN

Great Mandarin Restaurant - Eden Prairie, MN

Hong Kong Buffet - Shakopee, MN

Mandarin Yang - Wayzata, MN

New Dragon Cafe Inc. - Shakopee, MN

Red Moon Chinese Cafe - Eden Prairie, MN

 

Best Coffeehouse

Winner: Mocha Monkey - Waconia, MN

Finalists:
A Cup of Carver Coffee Shop - Carver, MN

Caribou Coffee - Chaska, MN

Dunn Brothers Coffee - Chaska, MN

Mocha Monkey - Waconia, MN

Munkabeans Coffeehouse - Shakopee, MN

Red Bench Bakery - Chaska, MN

Ruby's Roost Bakery & Coffee - Victoria, MN
School of the Wise - Victoria, MN

Smith Coffee & Cafe - Eden Prairie, MN

Solid Grounds Coffee House - Belle Plaine, MN


Best Grocery Store

Winner: Hy-Vee - Shakopee, MN

Finalists:
ALDI - Waconia, MN

Cooper's Foods - Chaska, MN

Cub Foods - Chanhassen, MN

Cub Foods - Shakopee, MN

Hy-Vee - Savage, MN

Hy-Vee - Shakopee, MN

Kowalski's Market - Excelsior, MN

Lakewinds Food Co-op - Chanhassen, MN

Lunds & Byerlys - Chanhassen, MN

Mackenthun's Fine Foods - Waconia, MN

 


Best Happy Hour

Winner: Kona Grill - Eden Prairie, MN

Finalists:

Brindisi's Pub - Chanhassen, MN

Floyd's Bar & Grill - Victoria, MN

Houlihan's - Chanhassen, MN

Hy-Vee - Shakopee, MN

Kona Grill - Eden Prairie, MN
Muddy Cow - Shakopee, MN
Pablo's Mexican Restaurant - Shakopee, MN

Sake Sushi - Chaska, MN

Tavern 4&5 - Eden Prairie, MN

The Noble Lion - Victoria, MN

 


Best Ice Cream or Parlor

Winner: Licks Unlimited - Excelsior, MN

Finalists:
CherryBerry - Shakopee, MN
CTC Coffee Ta Cream - Shakopee, MN

Honey & Mackie's - Plymouth, MN

Licks Unlimited - Excelsior, MN

Smallcakes Cupcakery and Creamery - Savage, MN

The Main Scoop - Waconia, MN

The Social Ice Cream Parlor - Victoria, MN

Tommy's Malt Shop - Chaska, MN

YoYo Donuts - Minnetonka, MN

 


Best Liquor Store

Winner: Total Wine & More - Chanhassen, MN

Finalists:
Chaser's Beverage Center - Chaska, MN

Coborn's Liquor - Belle Plaine, MN

Dolce Vita Wine Shop - Chaska, MN

Haskell's Wine & Spirits - Chanhassen, MN

The Vintage - Wine, Spirits & Beer - Chanhassen, MN

Total Wine & More - Chanhassen, MN

Viking Liquor Barrel - Prior Lake, MN

 


Best Lunch Spot

Winner: Lions Tap - Eden Prairie, MN

Finalists:

Cafe Zupas - Eden Prairie, MN

Houlihan's - Chanhassen, MN

Lions Tap - Eden Prairie, MN

Na's Thai Cafe - Chanhassen, MN

Pablo's Mexican Restaurant - Shakopee, MN

Red Bench Bakery - Chaska, MN

School of the Wise - Victoria, MN

The Tomato Vine - Eden Prairie, MN

Tommy's Malt Shop - Chaska, MN

Zuppa Cucina - Shakopee, MN

 

 

Best Mexican Restaurant

Winner: Pablo's Mexican Restaurant - Shakopee, MN

Finalists:
Aurelia's - Eden Prairie, MN

El Loro - Savage, MN

El Toro Mexican Restaurant - Shakopee, MN

Lagos Tacos - Excelsior, MN

Pablo's Mexican Restaurant - Shakopee, MN

Patron Mexican Bar & Grill - Chaska, MN

Rey Azteca | Mexican Restaurant - Chanhassen, MN

Taco Loco - Shakopee, MN

Teresa's Mexican Restaurant - Prior Lake, MN

 


Best Pizza Restaurant

Winner: Clancy's Bar & Pizza Parlor - Jordan, MN

Finalists:
Clancy's Bar & Pizza Parlor - Jordan, MN

Detello's Pizza & Pasta - Chaska, MN

Gina Maria's Pizza - Chanhassen, MN

Green Mill Restaurant & Bar - Eden Prairie, MN

Joey Nova's - Excelsior, MN

Little Caesars - Chaska, MN

Marco's Pizza - Shakopee, MN

Olive’s Fresh Pizza Bar - Excelsior, MN

Punch Pizza - Eden Prairie, MN

Red Bench Bakery - Chaska, MN

 

Best Place to Eat Gluten Free

Winner: Pablo's Mexican Restaurant - Shakopee, MN

Finalists:
Billy G's Food and Beverage - Savage, MN

Lago Tacos - Excelsior, MN

Lotus Leaf Restaurant - Eden Prairie, MN

O'Brien's Public House - Shakopee, MN

Pablo's Mexican Restaurant - Shakopee, MN

Suzette's Restaurant - Jordan, MN

The Noble Lion - Victoria, MN

The Tomato Vine - Eden Prairie, MN

 


Best Restaurant

Winner: Pablo's Mexican Restaurant - Shakopee, MN

Finalists:
Billy G's Food and Beverage - Savage, MN

Feed Mill Restaurant - Jordan, MN

Hazellewood Grill and Tap Room - Excelsior, MN

Houlihan's - Chanhassen, MN

Lions Tap - Eden Prairie, MN

Maynards - Excelsior, MN

Pablo's Mexican Restaurant - Shakopee, MN

Patron Mexican Bar & Grill - Chaska, MN

Tavern 4&5 - Eden Prairie, MN

The Noble Lion - Victoria, MN

 


Best Sandwich Shop

Winner: Zuppa Cucina - Shakopee, MN

Finalists:
Cafe Zupas - Eden Prairie, MN

Crumb Gourmet Deli - Eden Prairie, MN

Erbert & Gerbert's - Eden Prairie, MN

Jersey Mike's Subs - Chanhassen, MN

Jimmy John's - Chanhassen, MN

Pangea Cafe - Waconia, MN

Red Bench Bakery - Chaska, MN

The Tomato Vine - Eden Prairie, MN

Wildfire - Eden Prairie, MN

Zuppa Cucina - Shakopee, MN

 

Best Steak

Winner: Wildfire - Eden Prairie, MN

Finalists:
Bonfire Wood Fire Cooking - Savage, MN

Perron's Sul Lago - Prior Lake, MN

Redstone American Grill - Eden Prairie, MN

Suzette's Restaurant - Jordan, MN

The Noble Lion - Victoria, MN

Wildfire - Eden Prairie, MN


Best Sushi

Winner: Kona Grill - Eden Prairie, MN

Finalists:
Crave American Kitchen & Sushi Bar - Eden Prairie, MN

Hy-Vee - Shakopee - Shakopee, MN
Kai's Sushi & Grill - Chanhassen, MN

Kona Grill - Eden Prairie, MN

Kyoto Sushi - Savage, MN

Miyabi Sushi & Asian Bistro - Excelsior, MN

Sake Sushi - Chaska, MN

Sapporo Sushi Restaurant - Shakopee, MN

Tokyo Sushi & Grill - Shakopee, MN

Yumi's Sushi Bar - Excelsior, MN


Best Vineyard

Winner: Schram Vineyards Winery & Brewery - Waconia, MN

Finalists:
Parley Lake Winery - Waconia, MN

Schram Vineyards Winery & Brewery - Waconia, MN



Healthcare and Wellness

====



Best Dental Office

Winner: Carver Dental - Carver, MN

Finalists:
Carver Dental - Carver, MN

Chaska Dental Center - Chaska, MN

Excelsior Family Dental - Excelsior, MN

O'Brien Dental Care - Shakopee, MN

Park Dental Chaska - Chaska, MN

Park Dental Savage - Savage, MN

Relaxation Dentistry - Chaska, MN

Smiles of Distinction Dentistry - Savage, MN

Valley Dental Care - Chaska, MN

White Oak Dental: Dr. Mark Stapleton - Chaska, MN

 


Best Eye Clinic

Winner: Family Vision Clinic - Savage, MN

Finalists:
Family Eye Clinic & Contact Lens Center - Eden Prairie, MN

Family Vision Clinic - Savage, MN

Lakeside Family Eyecare - Prior Lake, MN

Lakeview Clinic - Waconia, MN

Pearle Vision - Eden Prairie, MN

Seek Eye Care - Victoria, MN

Shakopee Vision Clinic - Shakopee, MN

Southwest Eye Care - Chaska, MN

Target Optical - Chaska, MN

Wink Family Eye Care - Chanhassen, MN

 


Best Fitness Studio/Gym

Winner: Strong Tower Fitness - Savage, MN

Finalists:
Bring It! Studios / CrossFit - Chanhassen, MN

Burn Boot Camp - Eden Prairie, MN

Fitness First of Minnesota Inc - Chaska, MN

Life Time Athletic - Chanhassen, MN

sculpt and shred - Jordan, MN

Strong Tower Fitness - Savage, MN

Natural Fitness - Belle Plaine, MN

The Transformation Club - Chanhassen, MN

Vault Fitness - Eden Prairie, MN

Xcel Fitness - Eden Prairie, MN

 


Best Hospital or Medical Center

Winner: Ridgeview Medical Center - Waconia , MN

Finalists:
Bhatti Surgery Center - Chaska, MN

Children's Minnesota Metropolitan Pediatric Specialists Shakopee Clinic - Shakopee, MN
LakeView Clinic - Chaska, MN

Park Nicollet Clinic and Specialty Center Shakopee - Shakopee, MN

Park Nicollet Clinic Chanhassen - Chanhassen, MN

Ridgeview Medical Center - Chanhassen, MN

Ridgeview Medical Center - Waconia , MN

South Lake Pediatrics - Minnetonka, MN

Southdale Pediatric Associates, Ltd - Eden Prairie, MN

Wayzata Children's Clinic PA - Chaska, MN

 

Best Massage Service

Winner: Jamie Reinbold Thai Bodywork - Chaska, MN

Finalists:
Angel's Bodywork & Healing - Shakopee, MN

Chaska Lakes Chiropractic - Chaska, MN

Jamie Reinbold Thai Bodywork - Chaska, MN

LifeSpa - Chanhassen, MN

Massage Retreat and Spa - Eden Prairie, MN

Salon SPAtoria - Carol Michael - Victoria, MN

Sanctuary Salonspa - Eden Prairie, MN

The Transformation Club - Chanhassen, MN

Total Health Massage Therapy - Jordan, Minnesota

 


Best Orthodontist (Office, Clinic or Practice)

Winner: 

Veil & Wild Orthodontics - Eden Prairie, MN

 

Finalists:

Chaska Orthodontic Specialists - Chaska, MN

Cosmopolitan Orthodontics - Prior Lake, MN

Eden Prairie Orthodontic Associates - Eden Prairie, MN

Ekim Orthodontics- Prior Lake - Prior Lake, MN

Kottemann Orthodontics - Chaska, MN

Ovation Orthodontics - Eden Prairie, Waconia, Chaska, & Minnetonka, MN

The Dental Specialists Orthodontics - Eden Prairie, MN

Veil & Wild Orthodontics - Eden Prairie, MN

 

Best Spa / Spa Services

Winner: Spalon Montage - Chanhassen, MN

Finalists:
Chirocenter Eden Prairie - Eden Prairie, MN

Future Concepts Studio + Spa - Eden Prairie, MN

LifeSpa - Chanhassen, MN

Salon Concepts - Chanhassen, MN

Salon Spatoria - Victoria, MN

Sanctuary Salonspa - Eden Prairie, MN

Spalon Montage - Chanhassen, MN

The Parlour Salon & Spa - Victoria, MN



Local Services

===


Best Apartments

Winner: Hazeltine Shores - Chaska, MN

Finalists:

Elim Shores Independent and Assisted Living - Eden Prairie, MN
Hazeltine Shores - Chaska, MN
KingsPath Senior Living - Belle Plaine, MN
Victoria Flats - Victoria, MN

 

Best Auto Care / Auto Service Center

Winner: Logan's Repair - Chaska, MN

Finalists:

Auto Pros of Chaska - Chaska, MN

Benchmark Auto Repair Services - Eden Prairie, MN

Dent Kraft - Wayzata, MN

Discount Tire - Shakopee - Shakopee, MN

Forged by Fago Garage - Jordan, MN

Hansen Auto Service - St Bonifacius, MN
Hennen's Auto Service - Shakopee, MN
Logan's Repair - Chaska, MN
Midas Shakopee - Shakopee, MN

Referral Collision LLC - Shakopee, MN

Youngstedts Chanhassen Tire & Auto Service - Chanhassen, MN



Best Auto Dealership

Winner: Wolf Motors Jordan - Jordan, MN

Finalists:

Lenzen Chevrolet-Buick, Inc. - Chaska, MN

Metropolitan Ford of Eden Prairie - Eden Prairie, MN

Waconia Dodge Chrysler Jeep Ram - Waconia, MN
Wolf Motors Jordan - Jordan, MN



Best Place to Buy a Used Car

Winner: Wolf Motors Jordan - Jordan, MN

Finalists:

Carcierge Inc. - Waconia, MN

Wolf Motors Jordan - Jordan, MN

 


Best Bank

Winner: Charter Bank - Chaska, MN

Finalists:

Charter Bank - Chaska, MN
Firefly Credit Union - Shakopee, MN

KleinBank - Chaska, MN
KleinBank - Shakopee, MN

South Metro Federal Credit Union - Shakopee, MN
Wells Fargo Bank - Excelsior, MN
Wings Financial Credit Union - Chaska, MN

Best Financial Services

Winner: Tempo Investment Advisors, Inc. - Victoria, MN

Finalists:

Bell Bank Mortgage - The Chris Safe Team - Prior Lake, MN
Edward Jones - Financial Advisor: Scott A Pierce - Prior Lake, MN
Mark Sanda - Principal Financial - Minnetonka, MN
Tempo Investment Advisors, Inc. - Victoria, MN

 

Best Flooring or Carpet Store

Winner: Tile Fusion LLC - Shakopee, MN

Finalists:

Fonder Carpet Service - Shakopee, MN

Thoroughbred Carpets - Savage, MN
Tile Fusion LLC - Shakopee, MN


Best Florist

Winner: The Vinery Floral Home and Garden - Jordan, MN

Finalists:

Belladonna Florist - Eden Prairie, MN
Carver Flowers - Carver, MN
Chanhassen Floral - Chanhassen, MN
Curly Willow Floral - Waconia, MN
Superior Outdoor Expressions - Saint Bonifacius, MN
The Vinery Floral Home and Garden - Jordan, MN
Victoria Rose Floral, Inc. - Victoria, MN

 

Best Garden Center

Winner: Sailer's Greenhouse - Shakopee, MN

Finalists:
Otten Bros. Garden Center & Landscaping - Long Lake, MN

Sailer's Greenhouse - Shakopee, MN

Superior Outdoor Expressions - Saint Bonifacius, MN

The Mustard Seed at Halla Nursery - Chaska, MN

 

Best Golf Course

Winner: Stonebrooke Golf Club - Shakopee, MN

Finalists:
Chaska Town Course - Chaska, MN

Deer Run Golf Club - Victoria, MN

Hazeltine National Golf Club - Chaska, MN

Island View Golf Club - Waconia, MN

Ridges At Sand Creek - Jordan, MN

Stonebrooke Golf Club - Shakopee, MN

The Wilds Golf Club - Prior Lake, MN

 


Best Home Decor / Boutique Store

Winner: Lotus Lake Gifts + Decor - Chanhassen, MN

Finalists:
Anchor Boutique - Prior Lake, MN

Bluff Creek Boutique - Jordan, MN

Carver Junk Company - Chaska, MN

Emma Rose Consignment Boutique - Excelsior, MN

J.J.'s Plum Crazy Mobile Boutique - Belle Plaine, MN

Lotus Lake Gifts + Decor - Chanhassen, MN

Mainstream Boutique - Savage, MN

Shop 501 and Company - Chaska, MN

Urban Patina - Chaska, MN

White Birch House - Victoria, MN

 


Best Jewelry Store

Winner: Real Gem Jewelers - Shakopee, MN

Finalists:

David Douglas Jewelers Inc. -  Excelsior, MN

Real Gem Jewelers - Shakopee, MN

 

Best Landscapers

Winner: The Mustard Seed at Halla Nursery - Chaska, MN

Finalists:

Curbside Landscape & Irrigation - Savage, MN

Mandinec Group Landscaping - Prior Lake, MN

Superior Lawn & Landscape - St. Bonifacius, MN

The Mustard Seed at Halla Nursery - Chaska, MN

 

Best Legal Firm

Winner: Fafinski Mark & Johnson PA - Eden Prairie, MN

Finalists:

Fafinski Mark & Johnson PA - Eden Prairie, MN

 


Best Local Insurance Agency

Winner: Nick Atkinson & Associates Inc. - American Family Insurance - Shakopee, MN

Finalists:
Andrew Petkoff - State Farm Insurance Agent - Chaska, MN

Brandi Warmbier - State Farm Insurance Agent - Eden Prairie, MN

Chad Babcock - State Farm Insurance Agent - Excelsior, MN

Cornerstone Insurance Agency - Victoria, MN

Insurance Brokers of MN, Inc. - Jordan, MN

Jordan Agency, Inc. - Jordan, MN

Lorie Treff - State Farm Insurance Agent - Chaska, MN

Nick Atkinson & Associates Inc. - American Family Insurance - Shakopee, MN

 

Best Pet Boarding / Daycare

Winner: River Valley Groom & Board - Prior Lake, MN

Finalists:
Doggie Doo's Spa & Retreat - Shakopee, MN

Paws and Pals Pet Resort - Prior Lake, MN

Paws Inn Resort & Training - New Germany, MN

River Valley Groom & Board - Prior Lake, MN

Woofington: Luxury Petite Dog Resort & Spa - Wayzata, MN

Furchilds - Shakopee, MN

 

Best Real Estate Agent

Winner: Jason Walgrave - Re/Max Advantage Plus - Savage, MN

Finalists:

Cara Hobbs and Team - Keller Williams Realty - Eden Prairie, MN

Harlin Paradise - Coldwell Banker Burnet - Eden Prairie, MN

Jason Walgrave - Re/Max Advantage Plus - Savage, MN

Jesse Godzala - Edina Realty - Chanhassen, MN

Jesse Schneider - Re/Max Advantage Plus - Shakopee, MN

Jessica Seidlitz - Edina Realty - Savage, MN

John Wichmann - Re/Max Advantage Plus - Chanhassen, MN

Karen Stiles & Paul Bothof - Re/Max Advantage Plus - Savage, MN

Lori Willis - Coldwell Banker Burnet - Chaska, MN

Shannon Russo - Russo Realty - Prior Lake, MN

 

Best Salon or Barber Shop

Winner: The Hair Loft - Belle Plaine, MN

Finalists:
Allure Hair Salon & Spa - Shakopee, MN

Bohoriche Organic Salon - Eden Prairie, MN

CB Styles - Chanhassen, MN

Future Concepts Studio + Spa - Eden Prairie, MN

Hair Studio - Chaska, MN

Salon Spatoria - Victoria, MN

Snips Salon - Jordan, MN

Spalon Montage - Chanhassen, MN

The Hair Loft - Belle Plaine, MN

The Parlour Salon & Spa - Victoria, MN

The Pearl Salon - Shakopee, MN

 

Best Senior Living/ Senior Care Center

Winner: Elim Shores Independent & Assisted Living - Eden Prairie, MN

Finalists:

Auburn Homes & Services - Chaska, MN

Elim Shores Independent & Assisted Living - Eden Prairie, MN

Kingsway Retirement Living - Belle Plaine, MN

Summit Place Senior Campus - Eden Prairie, MN

 

Best Tattoo Shop

Winner: InkHeart Tattoo - Chaska, MN

Finalists:
Crazy Lady Ink - Shakopee, MN

Electric Dragonland Tattoo - Hopkins, MN

InkHeart Tattoo - Chaska, MN

The Canvas Tattoo & Piercing Studio - Prior Lake, MN

 

Best Veterinary or Pet Hospital

Winner: River Valley Veterinary Service - Prior Lake, MN

Finalists:

Chaska Valley Veterinary Clinic - Chaska, MN

Flying Cloud Animal Hospital - Eden Prairie, MN

Gentle Doctor Veterinary Clinic - Savage, MN

Jordan Veterinary Clinic - Jordan, MN

River Valley Veterinary Service - Prior Lake, MN

Shakopee Veterinary Clinic - Shakopee, MN

ValueCare Veterinary Clinic - Chaska, MN

VCA Chanhassen Animal Hospital - Chanhassen, MN

Waconia Veterinary Clinic - Waconia, MN

Southwest Twin Cities Lifestyle

Best Beach

Winner: Lake Ann Beach - Chanhassen, MN

Finalists:

Cedar Lake Farm Regional Park - New Prague, MN

Lake Ann Beach - Chanhassen, MN

Lake Waconia Regional Park - Waconia, MN

 

Best Dog Park or Off-leash Area

Winner: Lake Minnewashta Regional Park - Excelsior, MN

Finalists:

Lake Minnewashta Regional Park - Excelsior, MN

Southbridge Community Dog Park - Shakopee, MN
Staring Lake Dog Park - Eden Prairie, MN



Best Entertainment Venue

Winner: Chanhassen Dinner Theatres - Chanhassen, MN

Finalists:

Chanhassen Dinner Theatres - Chanhassen, MN

Performing Institute Of Minnesota - Eden Prairie, MN

 

Best Festival

Winner: Lakefront Music Fest - Prior Lake, MN

Finalists:

Chanhassen Fourth of July Celebration - Chanhassen, MN

Chaska River City Days - Chaska, MN

Heimatfest  - Jordan, MN
Lakefront Music Fest - Prior Lake, MN

Minnesota Renaissance Festival - Shakopee, MN
Rhythm on the Rails - Downtown Shakopee, MN
Sever's Fall Festival - Shakopee, MN
Smoke Signals Charity Auto Show - Prior Lake, MN
Volksfest - City of Victoria, MN

Best Lake

Winner: Prior Lake

Finalists:

Lake Ann
Lake Minnetonka
Lake Minnewashta
Lake Waconia
Prior Lake



Best Patio / Rooftop

Winner: Charlie's On Prior - Prior Lake, MN

Finalists:
Charlie's On Prior - Prior Lake, MN

Floyd's Bar & Grill - Victoria, MN

Houlihan's - Chanhassen, MN

Maynards - Excelsior, MN


Best Place for a Date

Winner: TBD

Finalists:

Block.paper.scissors. - Jordan, MN

ENKI Brewing Company - Victoria, MN

Houlihan's - Chanhassen, MN
Iron Tap - Waconia, MN

Minnesota Landscape Arboretum - Chaska, MN

Miyabi Sushi & Asian Bistro - Excelsior, MN



Best Place for Live Music

Winner: Mystic Lake Casino Hotel - Prior Lake, MN

Finalists:
Babe's Place - Shakopee, MN

Floyd's Bar & Grill - Victoria, MN

Mystic Lake Casino Hotel - Prior Lake, MN

The Narrows Saloon - Wayzata, MN

 

Best Place to Hike

Winner: Minnesota Landscape Arboretum - Chaska, MN

Finalists:

Dean Lakes Trail - Shakopee, MN

Minnesota Landscape Arboretum - Chaska, MN

 

Best Running Event

Winner: 5K Running for A Purpose with River Valley YMCA | Smoke Signals - Savage, MN

Finalists:
5K Running for A Purpose with River Valley YMCA | Smoke Signals - Savage, MN

 

Best Sledding Hill

Winner: Staring Lake Sledding Hill - Eden Prairie, MN

Finalists:

Power Hill Park - Chanhassen, MN

Staring Lake Sledding Hill - Eden Prairie, MN