Win-and-in. That was the scenario for Southwest Christian senior CJ Velgersdyk in the Section 2A boys tennis individual semifinal June 3 at Breck High School.

Facing Ben Rex of Breck School, the section team champion, Velgersdyk needed three sets to prevailed, 6-4, 5-7, 6-3, becoming the first tennis player from Southwest Christian to advance to state.

Velgersdyk is a five-year letter-winner for the Stars.

Velgersdyk, who lost 12 of 13 games in the championship to the section and state’s top Class A player, Clayton Haberman, of Breck School, was joined by teammate Max Schmidt in the Section 2A final four.

Schmidt won three games from Haberman, finishing fourth in the school’s second-best section finish.

Velgersdyk will play in the Class A State Tournament at St. Cloud Tech High School at 8 a.m. on Thursday, June 10. He draws Jared Delich of Virginia in the first round.

TRACK & FIELD

Southwest Christian will have four girls athletes in five events, and seven boys athletes in five events at the Section 2A Meet on June 12 at Mankato West High School.

Mehlayna Straub, who set a school record in triple jump, leaping to 34 feet, 2 1/2 inches, advanced in four events. She qualified for the 100- and 200-meter dashes in 12.67 and 26.87 seconds.

Straub was also part of a 4x400 relay along with Kaitlyn Wercinski, Lillian Rediger and Taylor Scott that posted a winning time of 4:25. Wercinski will also run the open 400 at sections after placing third in 1:06.17.

Southwest Christian advanced the 4x200 relay of Brandt Schultz, Zach Kaupp, Christian Scott, and Zion Buck — all underclassmen — in a time of 1:41.12.

Schultz will also run in the 200 meters after posting a fourth-place time of 25.42. Joining him on the track are Brandon Mosley in the 400 meters (56.34), Wyatt Wercinski in the 800 meters (2:13.77), and Chris Evans in the 1,600 meters (5:16.62).

TRACK AND FIELD

Holy Family Catholic’s boys track and field team captured a sub-section title in Glencoe on June 3, sending 14 athletes in nine events to the Section 2 Meet on June 12.

Included in the qualifications are all four relays. Jack Bauer, Thomas Red Wing, Riddik Collier, and Jakob Lenzmeier won the 4x200 race in 1:39.29, while Jackson Riley, Lenzmeier, Eddie Diminnie, and Collier scored a victory by five hundredths of a second in 46.26.

Holy Family Catholic also won the 4x400 race led by Wyatt Persful, Bauer, Bennett Russo, and Joey Richelsen in 3:35.37.

Lenzmeier hit a season-best five feet, 10 inches, for second place in high jump to qualify for sections along with teammate Gavin Frye (4-9). Russo and Bauer each hit 8 1/2 feet in pole vault with Red Wing winning a jump-off at eight feet to send three Fire jumpers to sections.

Diminnie in long jump (18 feet, 0.5 inches) and Red Wing in discus (127 feet), a sub-section champion, will also compete at sections.

Jaden Lorenz will also run the two-mile competition after placing third in a sub-11 minute time.

The Fire boys totaled 120 1/2 points to 103 for Glencoe-Silver Lake in the seven-team meet.

Holy Family Catholic will have nine girls in eight events led by four-event qualifier Julia Red Wing, who was first in pole vault (10 1/2 feet), triple jump (34 feet, four inches) and discus (116 feet, 10 inches).

Red Wing also ran anchor on a victorious 4x100 relay along with Berkley Neubauer, My-Linh Pavelka and Maddie Morgan in a time of 52.75 seconds.

Red Wing will have support in throws with Alexa Cuadros and Logan Paulsen each qualifying for sections in discus and shot put. Cuadros and Paulsen helped Holy Family Catholic sweep the discus with distances of 105 feet, 11 inches, and 97 feet, nine inches.

Cuadros and Paulsen were also second and third in shot put with throws of 34 feet, two inches, and 31 feet, 10 inches.

Athletes to advance on the track for Holy Family Catholic were Emma Schuele in the 100-meter hurdles (18.81), Nora Swartzbaugh in the 800 meters (2:52.28) and Emma Augustyn in the 1,600 meters (6:11.49).

Holy Family Catholic was second in the girls point totals with 118 behind Glencoe-Silver Lake (149).

Field events start at 9:30 a.m. on Saturday, June 12, at Mankato West High School. Races on the track begin at 10 a.m.

Events