March Madness

Are you ready for March Madness? Ready or not, here it comes!

BOYS BASKETBALL

SECTION 2-4A

Tuesday, March 16

Quarterfinals

(1) Shakopee 73, (8) Chanhassen 46

(5) Bloomington Jefferson 59, (4) Edina 57

(3) Chaska 57, (6) Minnetonka 44

(2) Eden Prairie 71, (7) Prior Lake 45

Friday, March 19

Semifinals

(1) Shakopee 48, (5) Bloomington Jefferson 40

(3) Chaska 48, (2) Eden Prairie 45

Thursday, March 25

Championship

(1) Shakopee 66, (3) Chaska 48

SECTION 5AA

Thursday, March 18

First Round

(9) Southwest Christian 57, (8) Watertown-Mayer 50

(4) Litchfield 73, (13) Dassel-Cokato 33

(5) Maranatha Christian 84, (12) Brooklyn Center 75

(6) Providence Academy 55, (11) Howard Lake-Waverly-Winsted 44

(7) Holy Family Catholic 65, (10) Breck School 59

Saturday, March 20

Quarterfinals

(1) Minneapolis North 102, (9) Southwest Christian 48

(4) Litchfield 71, (5) Maranatha Christian 61

(6) Providence Academy 62, (3) Rockford 50

(7) Holy Family Catholic wins by forfeit over (2) Blake School

Wednesday, March 24

Semifinals

(1) Minneapolis North 60, (4) Litchfield 51

(7) Holy Family Catholic 54, (6) Providence Academy 51

Friday, March 26

Championship

(1) Minneapolis North 84, (7) Holy Family Catholic 47

GIRLS BASKETBALL

SECTION 2-4A

Tuesday, March 16

Quarterfinals

(1) Chaska 62, (8) Bloomington Jefferson 28

(4) Shakopee 46, (5) Prior Lake 41

(3) Eden Prairie 71, (6) Chanhassen 53

(2) Minnetonka 68, (7) Edina 36

Friday, March 19

Semifinals

(1) Chaska 60, (4) Shakopee 44

(2) Minnetonka 57, (3) Eden Prairie 52

Thursday, March 25

Championship

(1) Chaska 61, (2) Minnetonka 43

SECTION 5AA

Tuesday, March 16

First Round

(8) Annandale 72, (9) Minneapolis Henry 24

(4) Watertown-Mayer 69, (13) Howard Lake-Waverly-Winsted 21

(5) Holy Family Catholic 82, (12) Maple Lake 57

(3) Maranatha Christian 54, (14) Dassel-Cokato 49

(11) Rockford 55, (6) Breck School 41

(10) Southwest Christian 72, (7) Blake School 51

Friday, March 19

Quarterfinals

(1) Providence Academy 48, (8) Annandale 33

(5) Holy Family Catholic 80, (4) Watertown-Mayer 77

(3) Maranatha Christian 41, (11) Rockford 39

(10) Southwest Christian 56, (2) Minneapolis North 51

Tuesday, March 23

Semifinals

(1) Providence Academy 72, (5) Holy Family Catholic 51

(10) Southwest Christian 77, (3) Maranatha Christian 46

Thursday, March 25

Championship

(1) Providence Academy 74, (10) Southwest Christian 47

GIRLS HOCKEY

SECTION 2AA

Tuesday, March 16

Quarterfinals

(1) Minnetonka 2, (8) Prior Lake 0

(5) Jefferson/Kennedy 3, (4) Shakopee 2 OT

(3) Eden Prairie 1, (6) Chaska/Chanhassen 0 2OT

(2) Holy Family Catholic 9, (7) New Prague 0

Thursday, March 18

Semifinals

(1) Minnetonka 4, (5) Jefferson/Kennedy 2

(2) Holy Family Catholic 3, (3) Eden Prairie 2

Saturday, March 20

Championship

(1) Minnetonka 4, (2) Holy Family Catholic 1

SECTION 2A

Tuesday, March 16

Quarterfinals

(4) Hutchinson 4, (5) Litchfield/Dassel-Cokato 0

(3) New Ulm 3, (6) Minnesota River 0

Thursday, March 18

Semifinals

(1) Mound-Westonka/Southwest Christian 6, (4) Hutchinson 1

(3) New Ulm 3, (2) Delano/Rockford 2 2OT

Saturday, March 20

Championship

(1) Mound-Westonka/Southwest Christian 8, (3) New Ulm 2

BOYS HOCKEY

SECTION 2AA

Thursday, March 18

Quarterfinals

(1) Eden Prairie 9, (8) New Prague 1

(4) Holy Family Catholic 5, (5) Chaska 1

(2) Prior Lake 8, (7) Chanhassen 0

Saturday, March 20

Semifinals

(3) Minnetonka 3, (2) Prior Lake 1

(1) Eden Prairie 6, (4) Holy Family Catholic 0

Wednesday, March 24

Championship

(1) Eden Prairie 4, (3) Minnetonka 3 OT

SECTION 2A

Tuesday, March 16

First Round

(8) Mound-Westonka 7, (9) Bloomington Kennedy 2

Thursday, March 18

Quarterfinals

(1) Breck School 5, (8) Mound-Westonka 1

(4) Minneapolis 3, (5) Providence Academy 2

(6) Orono 5, (3) Southwest Christian/Richfield 4

(2) Delano/Rockford 6, (7) Armstrong/Cooper 0

Saturday, March 20

Semifinals

(1) Breck School 5, (4) Minneapolis 3

(2) Delano/Rockford 4, (6) Orono 1

Wednesday, March 24

Championship

(2) Delano/Rockford 5, (1) Breck School 1

GYMNASTICS

Section 2AA Meet, Thursday, March 18

Bloomington Jefferson High School

(RESULTS)

Section 6AA Meet, Saturday, March 20

Hopkins High School

(RESULTS)

WRESTLING

SECTION 6AAA

Opening Matches: Wednesday, March 17 (Eden Prairie HS)

(BRACKETS)

State Preliminary w/ 5AAA: Saturday, March 20 (STMA HS)

(BRACKETS) - Search MSHSL

BOYS SWIMMING AND DIVING

Thursday, March 18

Class AA Diving, Noon

(RESULTS)

Class A Diving, 6 p.m.

(RESULTS)

Friday, March 19

Class AA Swimming

(RESULTS)

Saturday, March 20

Class A Swimming, Noon

(RESULTS)

Events