SWC Tennis - Schmidt

Luke Schwen and Garrett Lyles combined for a three-set win at second doubles in a 6-1 win for Southwest Christian over Waconia in boys tennis on May 21.

Schwen and Lyles, who moved over from singles, lost the first set before rallying 2-6, 6-3, 10-7.

CJ Velgersdyk (6-0, 6-0), Max Schmidt (6-3, 6-0) and Connor Galloway (6-0, 6-1) were all victorious in singles with Caleb Denney and Bergen Rosdahl scoring a 6-2, 6-1 win at first doubles.

TJ Ringer and Sean Johnson also won 6-4, 6-3 at third doubles.

Southwest Christian received its highest section seed in program history, the No. 2 seed, and will host Holy Family Catholic at 4 p.m. on Monday, May 24.

BOYS TENNIS: Shakopee 7, Chaska 0

Rand Bovard and Ben Sampson took a second set to a tie-breaker at first doubles as Chaska played its best match of the season in a 7-0 loss to Shakopee on May 21.

The Hawks won 29 games including a 6-3, 7-6 decision from Bovard and Sampson.

Devin Matthews, beaten 6-1 in the first set, won five games in a 7-5 score in the third singles match for Chaska. Ryan Sajulga also won 6-4 in the first set in the second singles.

Grant Atkinson and Tennessee Fossen (6-3, 6-1) and Aidan Trauger and Manny Marston (6-4, 6-1) also played well in the second and third doubles line-ups.

Chaska is at Minnetonka in the Section 2AA playoffs on Monday, May 24.

SOFTBALL: Chanhassen 11, New Prague 1

Hannah Hollowaty drove in three runs and Daisy Lang hit a home run as Chanhassen beat New Prague 11-1 in a five-inning affair on Saturday.

The Storm, 15-2 overall, have won nine straight games into the final week of the regular season.

Sydney Schwartz struck out nine batters, allowing one hit, two walks and an unearned run to improve to 14-1 this season.

Grace Clausen (3-for-3, RBI, run), Karina Tollberg (2-for-3, two runs), Susie Tollefson (2-for-4, RBI, run), and Hollowaty (2-for-3, three RBIs) led the Chanhassen offense with runners Emily Lackey and Maren Browning each scoring twice.

Chanhassen hosts Orono and Chaska to finish the season on Tuesday and Thursday, May 25 and 27, at Storm Stadium.

TRACK: Metro West Conference Quadrangular

In a girls quadrangular at Bloomington Jefferson on May 21, Chaska won all three relays, had eight of the top-10 hurdlers, and got a win in shot put and long jump.

Sisters Daniyah and Daneyah Hughes claimed victories in the shot put (30 feet, 11 inches) and the 100 hurdles (17.16), respectively, both in personal-best efforts.

Natalie Roth, a winner in the 300 hurdlers (personal-record 50.67 seconds), was among a group of Hawks along with Annalise Bury and Autumn Thompson and Erika Roth that dominated the hurdling event.

Chaska was also first in the 4x100, 4x200 and 4x400 relays in times of 52.74, 1:52.31 and 4:19.64.

Freshman Kelli Streetar posted a personal-best leap of 14 feet, 7 1/2 inches, to win the long jump competition by a quarter-of-an-inch.

Other top finishes in the field came from Zoe Cutler in the high jump (4 1/2 feet), Daniyah Hughes in discus (personal-best 89 feet, 10 inches), Addie Perkins in triple jump (personal-best 29 feet, three inches), and top heights of the season from Abby Robinson and Ava Long at seven feet.

Daneyah Hughes in the 100 meters (13.36) and Noella Ross in the 400 meters (1:04.02) added runner-up times on the track.

The Metro West Conference Championships are scheduled for Saturday, May 29, at Robbinsdale Cooper High School.

TRACK: Waconia Invitational

Nine victories, including seven on the track, aided Chanhassen's boys track and field team to a victory in a four-team event May 21 at Waconia High School.

The Storm totaled 83 points followed by New Prague (77) and Waconia (67), future Metro West Conference opponents.

Alec Ungar was a double winner in individual events, scoring victories in the 200 meters in a personal-best time of 23.66 seconds, while reaching a new height of six feet, four inches, to win high jump.

Ungar was joined by Eli Mau, Tyrique Williams and Cole Donahe for a season-best time of 1:32.64 in the 4x200 relay.

Mau won the 100-meter dash in 11.67 seconds and was just off a personal-best long jump, placing second at 20 feet, one-half inch.

Donahe in the 400 meters (51.17) and Ben Scheller in the 1,600 meters (season-best 4:20.09) were Chanhassen winners on the track. Donahe won a third race, the 4x400 relay, along with Scheller, Williams and Josiah Schmidt in a season-best time of 3:33.12.

Andrew Allredge joined juniors Ryan Stratton, Jack Olson and Gabriel Korzenowski for a winning time of 8:53.46 in the 4x800 relay.

Senior Eric Sather matched his personal-best effort in pole vault, hitting 13 1/2 feet for first place for the Storm. Juniors Gabriel Lindsay-Wartnick and Marco Strand also eclipsed 100 feet for the first time, placing third and fourth in discus.

Chanhassen was third in the girls meet with 70 points. Waconia won with a score of 90 followed by New Prague with 74.

Distance races is where Chanhassen made hay, getting wins from Isabella Roemer in the one-mile and two-mile races in times of 4:56.69 and 10:39.04. Marissa Long added a win in the 800 meters (2:25.77) and was second to Roemer in the 1,600 (5:16.32).

Diane Rakotomalala was runner-up in the 200 meters in 27.67 seconds after earlier in the meet running the third leg of the 4x200 team of Jessie Odanga, Kambria Haas-Suggs, and Olivia Hansen, which won in a season-best time of 1:52.41.

Anika and Lillian Sather each hit eight feet to share the pole vault title with teammate Kaela Reinhart in fourth place with an identical height. Rakatomalala hit 16 1/2 feet, a career-best for first place in long jump.

Avery Linder in shot put (31 feet, two inches) and Eleanor Smith in discus (90 1/2 feet) were also third for Chanhassen.

The Metro West Conference Championships are scheduled for Saturday, May 29, at Robbinsdale Cooper High School.

Events